ARCHIWUM

Propozycja od Ministra

W Internecie pojawiła się informacja o decyzji Ministerstwa Zdrowia dotyczącej dodatku tzw.
 „Covidowego” dla pracowników niemedycznych mających kontakt z pacjentem zakażonym  sars cov 2.
Minister zadecydował o przyznaniu jednorazowego dodatku w wysokości 5000 pln brutto.

Pomimo, że nie znamy szczegółów tej decyzji, nie wiemy kto tak naprawdę zostanie objęty dodatkiem, kiedy i w jakiej formie zostanie dodatek wypłacony – już wzbudza wśród zainteresowanych skrajne emocje. Od euforii, że jednak coś, do zbulwersowania dlaczego nie 100% jak w przypadku medycznych.

Pytań rodzi się wiele. Dlatego apeluję o zachowanie spokoju. Musimy zaczekać aż pojawi się oficjalna informacja z Ministerstwa Zdrowia.

Z mojej strony, nie czekając na informację apeluję do Rządu, do Ministra Zdrowia, do Ministra Finansów :

 Jeżeli rzeczywiście ma być to kwota

5000 PLN – to dla wszystkich – tak jak to wygląda u Medyków. W ramach projektu Personel Pomocniczy w Ochronie Zdrowia są to :
– Salowi/ Sprzątaczki/ pracownicy gospodarczy pracujący na oddziałach (jeden zakres obowiązków)
– Sanitariusze/ Sanitariusz Szpitalny/ Noszowy
– Sekretarka, Rejestratorka Medyczna
– Niemedyczny kierowca karetki

 Jeżeli 5000 PLN , to musi to być tylko za rok 2020, a do października wypłata za rok 2021.

 JEŻELI MA BYC TO KWOTA 5000  to apeluje do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów o zwolnienie tej kwoty z podatku.To jest daleko idące ustępstwo, i nadal czuć się będziemy pokrzywdzeni, ale z drugiej strony jest to początek drogi do uznania naszych grup zawodowych – jako ważna część system Ochrony Zdrowia.

Być może informacja trafi do Central Związkowych, Posłów, Senatorów – a stamtąd do Ministra Zdrowia oraz Ministra Finansów? Czekamy na dobre wieści…

7 komentarzy

 • Asia

  Poczekamy, zobaczymy, ale serdecznie dziękujemy. Przykro, że musimy upominać się o swoje za ciężką i odpowiedzialną pracę.

 • Afi

  Jeżeli nasz Rząd uważa, że niemedyczni pracownicy są gorsi od medycznych to jest to dyskryminacja. Niemedyczni! Pójdźmy na kwarantannę! Wszyscy na raz! Zobaczmy co się będzie działo ?

  • Ja

   A co z osobami pracującymi w szpitalach covidowych ale z firm zewnętrznych świadczących usługi np sprzątające sale wydające posiłki it
   d.sltszalam taką historię że na pytanie o dodatek padło stwierdzenie”jaki dodatek i tak macie większą stawkę godzinowa”” a dziewczyny pracują po niekiedy 300 godzin w miesiącu by zarobić wiecej.

   • Krystian Karol Krasowski

    Jest wiele form „wynagradzania” za pracę w czasie pandemii. Jedni pracodawcy przyznają dodatki, inni wyższe stawki godzinowe. Co do pracowników – tutaj relacje są skomplikowane. Stoję na stanowisku, że im mniej firm prywatnych w budżetówce tym lepiej, dlatego, że mamy jasność. Uważam, że jeżeli forma zewnętrzna otrzymała wsparcie z Rządu to powinna podzielić się tym wsparciem ze swoimi pracownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *