Dzieje się!,  Spotkania!,  Uncategorized

#NieJestemKosztem – jestem pracownikiem

#NieJestemKosztem- Jestem Pracownikiem

 Akcja Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia – do której może przyłączyć się każdy pracownik ochrony zdrowia.
Obecna sytuacja związana z finansami w placówkach ochrony zdrowia jest napięta, każdy z pracowników bez względu na stanowisko nie może czuć się bezpiecznie. Każdego dotknąć może degradacja , możemy otrzymać wypowiedzenie umowy – a to wszystko w imię oszczędności.

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu miała być, zdaniem odpowiedzialnego za nią wiceministra – przełomową. Pracownicy cieszyli się z podwyżek, choć podnoszone głosy podczas konsultacji społecznych czy Sejmowych Komisji Zdrowia wskazywały na niepokój czy wystarczy środków na pokrycie podwyżek . Jako prezes OMZZ PPWOZ podnosiłem temat zmiany nazw stanowisk w celu – jak to się wyrażają dyrektorzy – oszczędności.

 

Oszczędności – to cięcie kosztów. A my, pracownice i pracownicy ochrony zdrowia nie jesteśmy kosztem. Państwo powinno zabezpieczyć finanse w taki sposób, aby dyrektorzy nie musieli martwić się o środki na płace, czy ogrzewanie. Ochrona Zdrowia jest dobrem wspólnym.

Oszczędności – to cięcie kosztów. A my kosztem nie jesteśmy. Wykonujemy pracę, za którą mamy wynagrodzenie. Jeżeli mamy ponosić koszty to wszyscy, ale musi to być zrobione z głową.

 

Jako Związek Zawodowy nie wyrażamy zgodny na wypowiedzenia zmieniające, pogarszające sytuację finansową pracowników. Nie zgadzamy się na nieprzedłużanie umów  czasowych. Bo to oznacza tylko tyle – że ci którzy pozostaną będą obciążeni jeszcze bardziej – a już dzisiaj są na granicy wytrzymałości.

 

Nie zgadzamy się na nieuznawanie zdobytego wykształcenia pielęgniarek i położnych, nie zgadzamy się na nieuznawanie kwalifikacji pracowników laboratoriów czy zmniejszanie etatu dla opiekunów medycznych.  Nie zgadzamy się – bo pracownicy medyczni i niemedyczni są potrzebni w systemie.

 

Dlatego liczę na to, że środowiska medyczne i niemedyczne przyłączą się do naszej akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *