Ważne wydarzenia

Protest (nie tylko) Lekarz

W dniu 30.09.2023 r. w Warszawie obędzie się protest organizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Porozumienie Rezydentów. Pośród postulatów organizatorów nie odnajdziemy tego – związanego ze wzrostem wynagrodzenia. Środowisko Lekarskie nie zgadza się z otwieraniem kierunku Lekarskiego w uczelniach niedostosowanych do kształcenia nowych lekarzy. Chodzi tu o kadrę dydaktyczną oraz sprzęt. Obawy środowiska są uzasadnione. Nikt z nas nie chciałby leczyć się u kogoś, kogo uczelnia nie przygotowała na odpowiednim poziomie… Nie liczy się ilość, a jakość. Pomimo braku lekarzy, który odczuwamy każdego dnia nie powinniśmy iść w tym kierunku.

Kolejnym postulatem jest bezpieczna praca lekarzy, lepsze (wyższe) finansowanie ochrony zdrowia, i lepsza organizacja systemu.

Popieramy postulaty lekarzy i dlatego weźmiemy udział w proteście.

Zapewne nie raz padnie jeszcze pytanie – a co my, niemedyczni będziemy z tego mieli?

Jako organizacja związkowa chcemy pokazać, że potrafimy wspierać innych, ale i że tego wsparcia potrzebujemy. Nie robimy tego bo mamy swój interes (chociaż poniekąd interes zawsze będzie, ale o tym później) Chcemy mieć dostęp do lepszej opieki medycznej dla nas, naszych bliskich prawda? Chcemy wejść do gabinetu i wiedzieć, że siedzi przed nami lekarz, a nie tylko posiadacz dyplomu…

Argumentem, który musi przemawiać za uczestniczeniem nas, pracowników niemedycznych, niech będzie to, że chcemy lepszego finansowania Ochrony Zdrowia. Pod tym zagadnieniem nie kryją się- lepsze pensje dla medyków, lepszy sprzęt, ale i to, że lepsze finansowanie skutecznie zablokuje szukanie oszczędności na nas – czego doświadczamy dzisiaj.

Jakiś czas temu środowisko lekarskie zaprosiło nas do udziału w Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta. To przełomowa chwila, bo nigdy wcześniej nie było takiej współpracy, przedstawicieli pracowników niemedycznych w gronie ludzi związanych z ochroną zdrowia. Ten fakt, niech będzie dla nas znakiem, że jako organizacja związkowa jesteśmy w stanie przekonać Lekarki i Lekarzy, że ich wsparcie jest nam potrzebne, ale i nasza praca jest im potrzebna.

Dlatego jesteśmy ponad wspomnienia, że kiedyś ktoś nas nie wsparł. Kiedyś nie było OMZZ PPWOZ i nikt nie wiedział jak z nami współpracować.

Jeżeli chcą Państwo wziąć udział z nami w proteście – zapraszamy do wypełnienia ankiety : https://forms.gle/zAkpnTi4iVw17Ye88

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *