Ważne wydarzenia

Spotkanie Zarządu, liderów z Parlamentarzystami

W dniu 12.09.2022 odbyło się pierwsze stacjonarne spotkanie zorganizowane przez Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia. Moje zaproszenie  przyjęli parlamentarzyści Posłanka Marcelina Zawisza, Posłanka Monika Wielichowska, Senator Beta Małecka – Libera oraz Pan Poseł Dariusz Klimczak. Przedstawiłem  problematykę personelu niemedycznego oraz główne postulat Związku Zawodowego – które zostały wysłuchane również przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia – Panią Edytę Gadomską Zastępcę Dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych oraz Pan Piotr Jóźwicki Naczelnik wydziału współpracy z partnerami społecznymi w Departamencie Dialogu Społecznego. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Jerzy Przystajko dyrektor biura Poselskiego Posłanki Marceliny Zawiszy. Wiktoria Popławska, która reprezentowała Posłankę Magdalenę Biejat. Grzegorz Szczepański Prezes stowarzyszenia Zjednoczeni oraz Amelia Jangas – reprezentującą młodą lewicę
Po wstępie głos zabrali – Mariusz Toczek Aplikant Radcowski –  który od początku współpracuje z OMZZ PPWOZ – a wcześniej w ramach projektu udzielał cennych porad, stworzył pisma do różnego rodzaju instytucji. Pan Mariusz zakreślił ogólną problematykę natury prawnej dotykającą związek jak i pracowników niemedycznych.

Następnie głos zabrali sami związkowcy – pracownicy niemedyczni, którzy opowiedzieli o trudach codziennej pracy oraz o wynikających problemach takich jak brak chętnych do podjęcia pracy na stanowiskach pracowników niemedycznych – przez rozległy zakres obowiązków, niskie wynagrodzenia czy brak dodatków za pracę w porze nocnej czy w niedzielę i  święta.  Były momenty gdy łamał się nam głos, a do oczu cisnęły się łzy  – ale mamy nadzieję, ze , merytorycznie udało się przedstawić nasze postulaty.

Glos zabrali parlamentarzyści – którzy zapewnili nas o poparciu naszych postulatów i chęci doprowadzenia do ich realizacji. To bardzo cieszy, bo jest nadzieja na to, że zostajemy w końcu wysłuchani – co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. O chęci współpracy zapewnili nas również przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia – co bardzo cieszy. Mamy nadzieję, że nasze postulaty trafią do Ministra Zdrowia – a w niedalekiej przyszłości rozpoczną się pracę w parlamencie.

Ku końcowi zbliżają się pracę nad projektem nowelizacji ustawy, która mogłaby włączyć nas do dodatków za pracę w porze nocnej i w dni  świąteczne. Być może uda się za założenia zmian przedstawić do końca września 2022 roku. Liczymy na poparcie tych zmian przez partie opozycyjne, ale nie ukrywam, ze tylko poparcie obecnej władzy może spowodować, że dodatki dla nas będą funkcjonować.

Spotkanie uważam za bardzo udane. Dziękuję za przybycie liderów OMZZ PPWOZ oraz gości . Mam nadzieję, ze wspólny wysiłek przyniesie wymierne efekty – co pozwoli uwierzyć innym,  ze nasz związek ma sens.

 

Krystian Karol Krasowski 
Prezes OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia 

Fotorelacja

fot. Paulina Sokołowska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *