Działalność

Czwarta Fala! Normy pracy dla pracowników pomocniczych.

Na czwartą falę Rząd przygotowywał nas od dawna – mową, niestety nie czynem. Zaczynamy odczuwać skutki kolejnej fali. Przybywa pacjentów zakażonych  Sars Cov – 2, przybywa tych, którzy walkę przegrali. Jak podają media, na podstawie analiz ekspertów 98% dotyka osoby niezaszczepione. Od początku rekomenduję aby personel pomocniczy szczepił się –  nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale bliskich, rodziny, pacjentów.

Od początku mówię o potrzebie wprowadzenia norm w przebywaniu w odzieży ochronnej, pracy w strefach covidowych. Zgłaszano mi wiele nieprawidłowości : braku odzieży ochronnej zgodnej z wytycznymi (kazano pracownikom niemedycznym  poruszać się po strefach brudnych fartuchach flizelinowych, otrzymywali jedną maseczkę chirurgiczną na 12 h) lub o przebywaniu bez przerw po 10 – 11 h w strefach covidowych.

Poprosiłem Posłankę Marcelinę Zawiszę o zapytanie Ministerstwa Zdrowia o normy pracy w strefach covidowych, o pracę w odzieży ochronnej – zapytanie zostało przekierowane do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Interpelacja Poselska : Interpelacja nr 22184 – tekst (sejm.gov.pl)
odpowiedź na Interpelacje : https://orka2.sejm.gov.pl/INT9.nsf/klucz/ATTC2ZJ8J/%24FILE/i22184-o1.pdf

Rząd nie planuje prac legislacyjnych odnośnie norm pracy w szczególnych, pandemicznych warunkach – co moim zdaniem jest błędem – choć, przyznać tu muszę rację Ministerstwu, że ciężko byłoby dostosować Ogólne wytyczne – które mogły by nie uwzględnić wszystkich czynników – natomiast mógłby wymusić na pracodawcach stosowanie reguł i zainteresować odpowiednie służby wewnątrzszpitalne.

Dlatego będziemy śledzić sytuację, reagować na wasze zgłoszenia odnośnie długości przebywania w strefach covidowych, czy odnośnie przerw.

O sprawie powiadomiłem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Skoro pracodawca ma obowiązek dostosować warunki pracy – czas by takie dokumenty powstawały.

Musimy powiedzieć jasno – my wychodząc ze strefy brudnej mamy obowiązki na strefach czystych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *